Чи не всім з нас знайомою є ситуація, коли даючи крупну купюру в магазині чуємо у відповідь щось на зразок: «У мене немає решти. Шукайте дрібні гроші».

А коли придбати треба щось терміново – питання решти постає дуже гостро.

Так що ж робити: готувати заздалегідь більш дрібні купюри або чекати дива від працівників магазину?

Відповідно до пункту 22 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні суб'єкти господарювання повинні забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі.

Тобто, обов’язок мати решту лежить саме на магазині.

Окрім того, за відсутність такої решти передбачена адміністративна відповідальність за статтею 163-15 КУпАП, що передбачає накладення штрафу – від 1 700 до 4 250 грн.

Щодо решти у вигляді цукерок/бонусів на картку тощо – без Вашої згоди продавець не має права віддати Вам решту таким чином. Теж саме із моментом оплати товару бонусами – без Вашої згоди продавець це зробити не має права.

За наявності в магазині можливості безготівкового способу оплати, продавець не має права Вас змушувати скористатися саме ним, або ж саме готівкою. Ви маєте право обрати на власний розсуд більш зручний спосіб оплати – готівковий або безготівковий.

Тож, якщо в магазині немає решти – це правопорушення,  а тому, за необхідності, можна сміливо викликати поліцію. Вимагати від покупця – наявності решти або більш дрібних банкнот є незаконною.

Друзі, окрім законодавчої сторони питання решти, пам’ятайте про сторону людяності. В великих супермаркетах, при значному товарообігу, дійсно ,вдається дивною ситуація, коли у касира немає решти. Це несерйозно.

Щодо більш дрібних магазинів / кіосків / ринку – спробуйте поставитись із розумінням.

Перейматися варто – при систематичних проблемах із рештою.

Адвокатське бюро «Фоменко і партнери» - вирішення юридичних питань будь-якої складності!