До нашого бюро часто надходять питання, що стосуються безпосередньо дня голосування та виборчого процесу взагалі. Тож, ми відібрали найрозповсюдженіші з них та надали кваліфіковану відповідь.

- Чи можу я проголосувати за закордонним паспортом?

НІ. На дільницях в межах України Ви, як виборець можете проголосувати тільки за пред’явленням:

1) паспорта громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки);

2) тимчасове посвідчення громадянина України.

За закордонним паспортом можна проголосувати лише на закордонних виборчих дільницях.

 - Я маю поганий зір, а тому – не можу зробити самостійно позначку навпроти кандидата, якого я обираю. Що мені робити?

В такому випадку, Ви можете скористатися допомогою іншого виборця. Та спочатку, він має повідомити голову або іншого члена дільничної виборчої комісії про такий факт.

Не можуть допомагати такому виборцю: члени виборчої комісії, кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидата, уповноважені особи організації партії, офіційні спостерігачі.

Так само із опущенням бюлетеня до скриньки.

- При голосуванні помилково поставив позначку не там. Чи можу виправити?

ТАК. Ви маєте право написати заяву з проханням видати інший бюлетень і віддати її члену виборчої комісії, який видав Вам бюлетень. Після цього він видає Вам інший лише в обмін на зіпсований. Далі Ви маєте підписати акт погашення зіпсованого бюлетеня і піти проголосувати.

Якщо Ви зіпсували бюлетень повторно – отримати новий за цією процедурою уже не можна.

НІ. В будь-якому разі не можна отримати новий бюлетень, при зіпсуванні попереднього, якщо Ви голосуєте «за місцем перебування виборця» (вдома). Процедура видачі нового передбачена лише на дільницях.

- При голосуванні я зробив позначку у квадраті не по нанесеному трафарету для написання номера кандидата в депутати. Мій голос буде враховано?

ТАК, за умови, що з цієї позначки можливо встановити який саме номер Ви написали.

- Чи можу я під час голосування за місцем перебування (вдома) дозволити ввійти тільки членам виборчої комісії, а не дозволити – спостерігачам/ кандидатам в депутати?

НІ. Ви зобов’язані не перешкоджати знаходженню цих осіб в приміщенні, де Ви голосуєте.

У разі відмови допустити цих осіб у приміщення, де Ви перебуваєте, Вам не може бути виданий бюлетень.

- Чи може знаходитися працівник поліції в тому приміщенні дільниці, де я буду голосувати?

НІ, за загальним правилом, перебування поліцейських у приміщенні для голосування забороняється.

Проте, є виключення. Наприклад, закон дозволяє перебування поліцейського на дільниці у разі вчинення правопорушень, за які законом встановлена відповідальність. В такому випадку, поліцейський повинен вжити до порушника передбачених законом заходів та залишити приміщення для голосування.

- Я мав голосувати «за місцем перебування виборця» (вдома), та попри це, через покращення здоров’я прийшов на виборчу дільницю. Чи можу проголосувати на самій дільниці?

Якщо Ви прийшли на дільницю після того, як члени комісії відбули для організації голосування за місцем перебування (вдома), Вам НЕ можуть бути видані бюлетені для голосування ДО повернення членів комісії, які організовують голосування за місцем перебування (вдома), та з’ясування питання, чи не проголосували Ви за місцем перебування (вдома).

Тобто, якщо Ви не проголосували вдома та члени комісії, що організовують голосування за місцем перебування (вдома) повернулися – Ви можете проголосувати на дільниці.